Skip to content Skip to footer

CBD květy budou moci obsahovat vyšší podíl THC! Kdy a za jakých podmínek?

Velká věc pro konopný svět! Poslancům ve sněmovně se díky hlavní iniciativě pirátského poslance Toma Vymazala a jeho týmu podařilo vybojovat lepší podmínky pro pěstování technického konopí a zlepšit dostupnost léčebného konopí na předpis.

Ať už se jedná o mast, tinkturu či květy, limit přítomnosti THC bude od 1. ledna 2022 navýšen na 1%. Tedy více než 3x tolik, než tomu bylo doposud. 

V kostce o novele

1) Dojde k navýšení limitu obsahu THC v technickém konopí na 1 % – pěstitelé se tedy nebudou muset obávat kriminalizace v důsledku pěkného počasí a dalších pěstebních podmínek.

2) Zemědělci, pěstující odrůdy technického konopí ze společného evropského katalogu, nebudou muset prokazovat obsah THC v rostlinách konopí – pouze předloží certifikát o původu osiva.

3) Kvůli finančně i administrativně dostupnějším licencím dostanou i normální podnikatelé možnost zapojit se do produkce konopí pro léčebné použití.

4) Díky umožnění hromadné extrakce konopí pro léčebné použití dojde k zásadnímu rozšíření nabídky lékových forem pro pacienty, kteří se konopím léčí.

5) Všechny extrakty z konopí, které mají obsah THC do 1 % hmotnosti a které zároveň nemají omamné účinky, budou zcela vyňaty z režimu nakládání s návykovými látkami. To znamená, že například mastička vyrobená z neomamné (tedy majoritně CéBéDéčkové) odrůdy konopí, už nebude návykovou látkou, ačkoliv obsahuje THC a ačkoliv původní rostlina konopí mohla přesáhnout i 1 % THC. Díky naředění účinných látek během výroby masti vznikne „extrakt“, který nebude návykovou látkou ve smyslu zákona.

Novela obsahu THC v technickém konopí
ilustrační foto: Konopný táta

V součtu jde tedy o balík pragmatických opatření, nezatížených dogmatismem a stereotypizací, které jsou pro českou politiku v oblasti návykového chování bohužel stále zásadními překážkami, jak jsme se přesvědčili i v průběhu projednávání této novely. Tím spíše mě těší, že se povedlo zachovat zásadní pozměňovací návrhy, jako je zmíněné 1 % THC nebo umožnění samotného pěstování rostlin konopí pro léčebné použití bez povinnosti prokázat se extrémně drahým certifikátem správné výrobní praxe.

Zdroj: Facebook Tom Vymazal 

+420 773 078 082

Fakturační údaje:
ABCBD.cz
IČ: 06256155

ABCBD.cz © 2021